Home   Aile Mektupları 20.09.2013 Tarihli Aile Mektubu

20.09.2013 Tarihli Aile Mektubu

                                                                                                                                                                                                       
%%anc%%

              imagesCA3KF4DN   Bir  buruk sevinç var içimde                                                20.09.2013 

                          Her nedense

                          Bu mevsimde

                Çocukluğum canlanır gözümde;

    Bir elimden anam, bir elimden babam tutar

    İki el değil, sanki kanattır onlar iki yanımda

Uçarım sevinçten… Ve ilk kanat çırpış böyle başlar.

                        Der çocuk yüreği…

              Uçarım bir yuvadan öbür yuvaya,

  Uçarım, beni saran kucaktan aydınlatan ocağa.

 

             Sevgili Ailelerimiz;

    “Bir çocuk yüreği”nden alıntı ile ilk mektubumuzla sizlere merhaba diyoruz. Yeni aramıza katılan ailelerimiz için okulumuzun kısa bir tanımını yapayım.

   Anaokulumuzun adı “Berrin Öğretmenin Hayal Evi”.

   Berrin Öğretmen kim?

En büyük eğlencesi, mutluluğu çocuklarla paylaşmak, eğlenmek olmuş.28 yıllık Okul Öncesi Öğretmeni bir anne…

    Niye Hayal Evi?

 Berrin Öğretmen, öğretmenlik yaşamı içindeki çalışma ortamlarından edindiği tecrübeyle çocukların mutlu kahkahalarının duyulacağı bir Sevgi Evini kurdu. Ve Sevgi Evinin içine hayallerini sığdırmaya çalıştı.

    Berrin Öğretmenin Anaokulunda kimler görev yapacak?

Berrin Öğretmenin Anaokulunda çocukları sevgi ile sarmalayan “Minik Dahiler Grubunda”’ Latife AYBATTI, “Bilginler Grubunda”’ Hülya KAYPAK öğretmenleri olacak ve iki sevimli öğretmen adayları Ece ve Ecem ablaları yıl boyunca onlarla birlikte keyifle eğitim- öğretim etkinliklerinde olacaklar.

Sevgisi ile lezzeti birleştiren Hatice Teyzeleri yine onları sağlıklı ve doğal besleyerek kalplerini fethedecek. Şimdiden” Burada yemekler çok lezzetli. Çünkü bunları “Hatice Teyzemiz” yapıyor” diyorlar sevgili anneler. Mutfak krallığınız sallanmaya başlayacak gibi..:)

     Anaokulumuzun ilk mektubunda dış işleri bakanımızı tanımlarken “Raif amcaları” diyerek söze başlamıştım. Kısa sürede kendileri terfi aldılar ve çocuklarımızın sevgileri ile “Raif Dedeleri” oldular. Zorunluluk demeden sevgiyle çocuklarımızı okula ulaştırıp, bunun dışındaki tüm taleplerimizi de tam bir gönüllülükle yerine getiriyor.(İyi ki var ve iyi ki beni gönülden destekliyor. Ben ne zaman duygusal anlamda gönül kırıklığı yaşadı isem O, her zaman arkamda GÖNÜLDAĞI oldu. İyi ki var diyorum bir daha kendim ve çocuklarım adına…O’nu çook seviyoruz..)

   Bu sıcak yuvanın ilk öğrenci ve aileleri Berrin Öğretmen ve Eşinin ilk göz ağrıları ve başlarının tacı oldular…Üç yıl sonunda “Ailemiz” büyüdü genişledi. Birlikteliğimiz içinde ve sonrasında dostluk ve bütünlüğümüz hiç azalmadı. Ve Ailelerinin referansları ile “Berrin Öğretmen’in Hayal Evi Anaokulu” dilden dile anlatılır oldu…

   Çocuklarımızdan zorunlu eğitime başlayanlar oldu, başarı haberleri ile mutlandık, gururlandık. Gönlümüzün baş köşelerinde oturuyorlar Onlar.

   Birkaç ailemiz şehirden ayrılmak durumunda kaldılar, onları sevgi ve hüzünle uğurladık. Bizi gittikleri yerlerde hiç unutmadılar. Onlar da gönlümüzün prens ve prensesleri olacaklar daimi…

   Anaokulumuzdan özel nedenleri ile ayrılan sevgili öğretmenlerimiz Filizimiz, Burcumuz ve Tusemize bundan sonraki yaşamlarında güzellikler diliyorum.. Onlar bizim hep sevgili kızlarımız olacaklar.

  Çocuklarımızdan birkaç tanesi başka eğitim kurumlarına devam ediyorlar. Çocuklarımıza mutluluk ve güzellikler,ailelerimize de sağlıklı ve güzel bir yıl diliyorum, gönlümüz hep onlarla birlikte olacak..

   Ve..bu yıl için en gurur duyduğum olay ise, okulumuzu hiç görmeden, tanımadan güvenerek üstelik iki tane güzel kızlarını (Ceylin ve Belinay’ı) telefonla kaydettiren sevgili babaları Gökhan Kocabıyık’ a ve sevgili Taha’yı da ayni şekilde anaokulumuzu görmeden kaydettiren sevgili Aslan ailesine gönülden teşekkürler. Hepinizin emanetleri başım gözüm üstüne…

    Çocuklarımızın kıdemlileri burası bizim havasında başlarken, yeni başlayanlar ise kısa sürede kaynaştılar ve okulumuzun sevgili minikleri oldular. Onların öğretmenleri ile muhabbetleri ve sevgileri görülmeye değer…Kıskanmıyorum değil hani…:)

   Çocuklarımız, yapı ve donanım özellikleri tespit edilerek eğitim programına dahil edilecektir.

   Öncelikle okulun düzeni, okulun bölümlerinin kullanımı, okul çalışanları ile görüşme ortamı içinde okul kurallarının belletilmesi ilk çalışma düzenleri oldu çocuklarımızın. Öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanıdılar. Birbirleriyle etkileşimde bulundular.

   Belli bir grup sayısına ulaşana kadar karma grup içinde bulundular. Sizlerin ilgi ve güveninizle sayımız günden güne artmaya başladı. İlgi ve güveninize layık olmaya çalışacağız.

   Eylül ayı yemek listemizi İnternet adresimizde görebilirsiniz.(www.berrinogretmenhayalevi.com) Lezzetlerini de çocuklarımıza sorarak öğrenebilirsiniz. Ama bu lezzetler yalnızca çocuklarımız için…:)

Öğretmenlerimiz çocuklarımızın durumu ile ilgili sizleri her zaman bilgilendireceklerdir. Karşılıklı iletişimle Okul-Aile birlikteliği çocuklarımızda güven ve pozitif etki oluşturacaktır.

Her türlü istek ve dileklerinizi iletebileceğinizi ifade ederek, sizlerle birlikte olmaktan gururlu olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

                         Sevgilerimle                                                        Berrin YILDIZ                 

                                                                   Özel Berrin Öğretmenin Hayal Evi Anaokulu Müdürü

 

NOT: Sevgili Öğretmenlerimin sizler için hazırladıkları notlarını sizlere aktarmak istiyorum;

Minik Dahiler Grubu İçin;

                 images (2)2       SEVGİLİ ANNECİĞİM VE BABACIĞIM

       

       Benim okulda neler yaptığımı bir günümün nasıl geçtiğini inanıyorum ki çok merak ediyorsunuz.Sabah sizlerle birlikte okuluma geldiğimde okulumdaki; sıcacık sevgi dolu  Öğretmenlerim, Dünyalar Tatlısı Müdüre Annem, Çok Sevdiğim Raif Dedem, yemekleri inanılmaz lezzetli olan Hatice Teyzem, gerçek bir ablam gibi olan;  Nesrin Ablam bizleri güler yüzle kucaklayarak karşılıyor.Ben koridordaki ayakkabı dolabına ayakkabılarımı kendim yerleştirip içeri ayakkabılarımı kendim giyebiliyorum. Bu davranışım benim kendi başıma da iş yapabildiğimi ispatlayıp güvenimi artırıyor. Sizlerden benim ayakkabılarımı giydirmenizi istediğimde bilin ki tembellik edip size naz yapıyorum. Sizlerde bana çeşitli sorumluluklar verirseniz inanın kendime güvenim daha çok artacak.

        Okulumuzda Müdüre Annemiz ve Öğretmenlerimiz bizim gelişmemizi ilgi alanlarımızı ve ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak yaratıcılığımızı artıracak bir eğitim programı uyguluyorlar. Bu program doğrultusunda sınıfımızda öğretmenlerimizle beraber değişik etkinlikler yapıyoruz.Sizlerden ayrılıp, sınıfımıza girdikten sonra günün ilk etkinliği olan sabah sporu yapıyorum  daha sonra serbest zaman etkinliğine katılıyorum. Sınıfımdaki köşelerde (blok, kitap, evcilik, eğitici oyuncak köşesi vb.) arkadaşlarım ile oyunlar oynuyorum. Bu oyunlar benim bazı kuralları öğrenmemi ve başkalarına karşı paylaşımcı olmamı sağlıyor. Bu oyunlar ile hem sosyalleşiyorum hem de hislerimi
ifade edebiliyorum.Öğretmenimizle beraber çeşitli materyallerle, boyama, katlama, kesme yapıştırma yaparak el becerimi geliştiriyorum.
Ana dili etkinliklerinde şiirler, şarkılar, bilmeceler, tekerlemeler, parmak oyunları öğreniyorum. Masa oyunlarında ise oyun hamuru ile değişik şekiller ve figürler yapıyorum. Lego ve puzzle ile yeteneklerimi ve zekamı geliştiriyorum.Okulumuzda yaptığımız dış etkinliklerimiz güzel havalarda çok güzel ve özel olan bahçemizde oyunlar oynuyor bahçe oyuncaklarımızla oynarken enerjimi boşaltıyorum.

         Hatice Teyzemin ellerinden hazırlamış olduğu, sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısını sizin bile şaşırıp kalacağınız şekilde yiyorum bazen ikinciye bile istiyorum :) Asla uyumayacağımı düşündüğünüz günlerde ben mışıl mışıl uyuyor, rüya bile görüyorum :) müzik eşliğinde dans ederek uyanıyorum :)

   Ben büyüyorum Canım Ailem :)

 Benim için hiç endişelenmeyin. Ben artık bir bireyim ve kendi ayaklarım üzerinde durabiliyorum..

             Sevgili Anneciğim ve babacığım. Beni böyle çok özel ve sevgi dolu insanların olduğu okul öncesi eğitim veren bu okula gönderdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.

         

                                                                                  Sizi Çok Seven Biricik Yavrunuz...

             Sayın Velilerimiz;

          2013./.2014 Eğitim, öğretim yılı başlangıcının sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. Çocuğunuz Anaokuluna başladığı gün minik yüreklerinde korku, endişe, sevinç, heyecan vardı. İlk günler çocukların ağlasam mı yoksa gülsem mi diye karışık duygularıyla gel gitleri oynadılar ama çok kısa sürede arkadaşları, öğretmenleri ve okula alışmaları hiçte zor olmadı. Kısa bir tatilden sonra biz büyüklerin bile bazen erken kalkmaya isyan ettiğimiz zamanlarda onlar, küçük bedenleriyle ve uykulu gözlerle bıkmadan, usanmadan ve her gün muhteşem bir enerjiyle okula koştular. Yavaş yavaş okulda öğrendiklerini belki de sizi usandırana dek bağıra çağıra size duyurma çabası verdiler.

         Sevgili anneler ve babalar ,çocuğunuzu bizlere büyük heyecanla ve''-Acaba alışabilecek mi?''kaygıları ile teslim ettiniz.Bizler emanet ettiğiniz değerli varlıklara gücümüzün yettiğince önce sevgi ve ilgimizi daha sonra bilgimizi sunacağız.Eğitim yılı içerisinde yardım ve desteklerini esirgemeyecek ve çocuklarının eğitimine katkıda bulunacak siz anne ve babalara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum…

        Anaokulumuz;“Eğitim programı” adı altında gelişimsel gereksinimleri karşılamayı, gelişim alanlarının birbiri ile olan dinamik etkileşimini desteklemeyi, öğrencinin tüm alanlarındaki davranışlarını daha üst düzeye çıkarmayı, çeşitlendirmeyi ve zenginleştirmeyi hedeflemektir. ilk amacımız; esneklik ilkesini temel alan bu programda yer alan kazanımlarla okulöncesi programlarında benimsenen ortak becerilerin tümünü kapsamaktadır: Problem çözme, iletişim, akıl yürütme, ilişkilendirme, karar verme, sorumluluk alma ve yerine getirme, araştırma, girişimcilik, bilinçli tüketicilik, çevre bilinci, yaratıcılık becerileri gibi. Programdaki kazanımlar doğrultusunda, öğrenme durumları ve öğrenme ortamları hazırlanır. Oyun merkezli etkinliklerde, çocuğun aktif katılım ve yaşayarak öğrenme ilkeleri temel alınır.

      İlk günlerin vermiş olduğu acemilik ve kurallara alışma dönemini siz sevgili velilerimin yardımı doğrultusunda daha çabuk atlatacağımıza inanıyorum. Bunun için sizlerden değerli çocuklarımız için birkaç isteklerim var;

    EĞER ÇOCUĞUNUZ SİZDEN AYRILMAK VE ANAOKULUNA GELMEK İSTEMEZSE    NELER YAPMALIYIZ?
    *Her çocuk seçme şansı verilirse, doğal olarak annesi ile kalmak ister. Ancak çocuk kendisi için doğru olanı değerlendirme kapasitesine sahip değildir.Bu nedenle anaokuluna başlama gibi çok önemli bir kararının çocuğun anlık isteklerine bakılmaksızın anne-baba tarafından verilmesi gerekir.Çocuğun istemediği taktirde okuldan alınacağını bilmesi veya bunu sezmesi, okula uyumunu ve düzenli devam etmesinin sağlanmasını zorlaştırır, hatta bazı hallerde imkansız hale sokar.Bu nedenle, anaokulu ile ilgili önemli bir sorun ya da hastalık durumu olmadığı sürece okuldan ayrılmasının söz konusu olmadığı çocuğa anlatılmalıdır.
    *Anne-babasından hiç ayrı kalmamış çocukların anaokuluna başlamadan önce kısa süreli ayrılıklara hazırlanması faydalı olur. Hiç ayrılık yaşamamış çocuk, aniden farklı bir ortamda yalnız kalması endişe ve kaygıyı fazla hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle çocuğun kısa süreli ayrılıklara alışması için hafta sonu bir yakınına bırakılması, gün içinde belli saatlerde evde ya da başka bir ortamda anneden ayrı biriyle kalması tavsiye edilir.
    *İlk birkaç gün çocuğun yeni ortama güven duyması ve aşinalık kazanması için öğretmenlerin önerileri doğrultusunda anne-baba anaokulunda kısa bir süre kalabilir. Bu sürenin uzaması çocuğa annesinin daimi kalabileceği hissini verir ve maalesef ayrılığı zorlaştırır.Hele bunun birkaç günü geçmesi ve anaokuluna bırakırken anne-babanın vedalaşma süresini kısa tutması ve duygusal sahnelerden kaçınması önerilir.

         Bizler; saygın, alanında uzman, çağdaş eğitim kadromuzla ''mutlu ve güvenli bir gelecek''  için ilk adımımızı attık. Sizlerle geleceğin ışıklı çiçekleri olan çocuklarımızı yetiştirmek amacıyla, farklı eğitim anlayışımızla bizlerle olmanızın mutluluğunu yaşıyoruz.

Unutmayalım ki;

       Çocukların alacağı ilk örnek aile bireyleridir… Çocuklarınız; sizin aynanızdır ve bizlere, sizi yansıtırlar…Çocuğunuzun nice başarılarını sağlık ve mutluluk içerisinde yaşamanızı diliyorum…

                                Sevgi ve Saygılarımla..

           Çocuklarını çooook ama çooook seven :)                 Latife Öğretmen                                                                                                     

    Bilginler Grubu İçin;

 images (3)

   Anaokulumuzda çocuklarımın ilk günleri…

           Okula yeni başlayanlar heyecanlı, tedirgin ve ürkektiler.Sınıf içinde çocukları birbirleriyle tanıştırdıktan sonra kısa sürede oyun oynamaya başladılar. Okulda; sosyalleşmeyi, paylaşmayı, okul kurallarını öğrenip öz bakım becerilerini benimseyeceklerdi.

           Güzel sınıfımızda ilk gün onları kaynaşmaları için serbest bıraktım ve onları gözledim.Bazıları oyun oynadı, bazıları  ise boyama yaptılar.Beraber duyu organlarımız isimli eğitici cd izledik. Güzel bahçemizde çocuklarımla birlikte maç bile yaptık.:) Sağlıklı yemekler yenmiş eller ve ağız yıkanmış dişler fırçalanmıştı. Uyku saatinde pijamasını kendisi giymek isteyenler gayretle bunu başardı, yardım isteyenlerde oldu tabii. Zaman geçtikçede  daha iyi olacaklar. Güzel bir masalla uykuya geçildi. Müzik eşliğinde uyandılar..Müdür annemiz tatlı sözleri ve sımsıcak anlatımıyla Salı gününün tatil olduğunu ve bunun nedenini anlattı.Bandırmanın kurtuluşunu masal anlatır gibi anlatmıştı çocuklar pür dikkatti (hatta ben bile.:))Şekerle ödüllendirmişti kendi elleriyle çocukları.(Biz öğretmenleri bile.:))Ve evlere gitme zamanı gelmişti. Okuldaki ilk günü eğlenerek atlatmıştık.

          Çarşamba tatil sonrası yeni bir gün ve biz anaokulumuzda idik.Çocuklar daha iyiydi.Sanki okula yeni başlamış gibi değillerdi. Kahvaltı öncesi serbest oyunlarla geçti ve kahvaltı sonra el ağız temizliği ve sınıfımızda etkinlik.Kağıt koparma ve yuvarlamayla parmak kaslarımızı güçlendirdik.Çocukların hoşuna giden bir etkinlik oldu. Yemek ve uyku sonrasında sınıfımızda kukla tiyatrosu oynadık.Canlandırılacak masalı çocuklarım seçtiler:”Kırmızı başlıklı kız’ dı. Sessizce ve dikkatle izlediler.Ardından Ilgının Dünyasından “Kar, Dolu, Yağmur ve İletişim” isimli eğitici cd izledik ve evlere gitme zamanı gelmişti.                

         Perşembe kahvaltı öncesi serbest oyun,  kahvaltı sonrasında da sınıfta mevsimler ve özellikleri 1 den 10 a kadar sayıları sayma ve tanıma sonrasında oyun hamuru etkinliği ve sulu boya çalışması öğle yemeği ve öz bakım saati ve uykuya geçiş. Uyandıktan sonra ikindi kahvaltısı ve sınıfımızda çizgi film saati sonrasında eve dönüş hazırlığı…Cuma gününde oyuncak getirebilecekleri notunu müdür annemiz yazdı.Her çocuk evden istediği bir oyuncağı getirebilir.Hem kendileri oynarlar hem de arkadaşları ile oyuncaklarını paylaşabilirler…

        Sevgili velilerim sizlerden çocuğunuzun her türlü eşyasına isim yazmanızı (birbirine benzer giysiler var..)ilaçlığının üzerine  verilecek saati ve ölçüsünü yazmanızı, ilaç kaşığını koymanızı , eve gönderilen kirli eşyalarının yerine yenilerini koymanızı rica ederim. Saygılarımla….                                  HÜLYA KAYPAK

                                                         Bilginler Sınıf Öğretmeni

    İyi hafta sonları dileklerimle…  Sevgiyle kalın.

                                                                                                 BERRİN  YILDIZ                

                                                               Özel Berrin Öğretmenin Hayal Evi Anaokulu Müdürü            

zp8497586rq
zp8497586rq
 

Comments are closed.